انواع فرشهای ایرانی

قالیشویی تهران

قالیشویی تهران


انواع فرشهای ایرانی

قم (قم ، کوم ، کوم ، کوم ، قم ، قم)
این فرشها با نام شهر مقدس قم واقع در ۱۵۰ کیلومتری جنوب تهران نامگذاری شده اند. در اینجا می توان مقبره شاه عباس (۱۶۲۸-۱۵۸۶) ، حامی بزرگ فرش بافی را یافت. این فرش ها بسیار محکم گره خورده اند و شمع آن بیشتر از ابریشم است. حتی می توان فرشهای بسیار ریز و درشت پیدا کرد که در آن تار و پود شمع از ابریشم است. اگر شمع از پشم است ، اغلب در جزئیات تزئینات ابریشمی وجود دارد. قم دارای تنوع بسیار زیادی از الگوهای ، گلها ، مدالها ، سروها ، باغها ، صحنه های شکار ، گلدان ها و پرندگان است. رنگ ها اغلب قهوه ای مایل به قرمز ، آبی تیره ، نارنجی یا صورتی هستند اما در جایی در فرش قم تقریبا همیشه فیروزه ای پیدا می کنید.

نائین

این فرشها در شهر کوچک نائین ساخته می شوند که همواره از تولید پشم مرغوب برخوردار بوده است. فرش های نائین نیز به دلیل الگوهای زیبا و مشابه با اصفهان مشهور است. بسیاری از فرش ها دارای الگوهای گیاهان و حیوانات هستند ، اما بیشتر آنها دارای شاخه های در هم تنیده با گل های کوچک هستند. رنگ ها معمولاً ناحیه ، عاج های نور یا سفید با شاخه هایی به رنگ آبی یا سبز هستند. گره های پشم و نخ های ابریشم اغلب برای تأکید بر الگوی دیده می شوند.

اصفهان

این فرشها از پایتخت قدیمی پارس اصفهان آمده و احتمالاً اولین کسانی بودند که در غرب شناخته شدند. در زمان سلطنت شاه عباس ، بسیاری از فرشها به عنوان هدایای حاکمان کشورهای غربی فرستاده شدند. تابلو فرش های اصفهان – و همچنین آنهایی که از نائین – دارای الگوهای گل و شاخه های در هم تنیده ، اغلب با مدالون هستند ، اما می توان صحنه های شکار و درخت زندگی را نیز یافت. در نجف‌آباد ، نزدیک اصفهان ، فرشهای مشابه تولید می کنند ، اما پس از آن تار از پنبه است.

تبریز

تبریز دومین شهر بزرگ ایران است که در شمال آن واقع شده است. فرشهای تبریز از کیفیت بالایی برخوردار بوده و در اندازه های متنوعی به بازار عرضه می شوند. این الگوی می تواند گل ، گلدان ، درختان ، صحنه های شکار یا مدالهای اشک آور باشد. معروف ترین طرح “مهی” نام دارد. توده از پشم یا پشم / ابریشم است ، در حالی که پنبه تار یا ابریشم. فرش های عتیقه از تبریز بسیار با ارزش است و فقط در موزه ها یا در مجموعه های اختصاصی خصوصی قابل یافت است.

کاشان

کاشان یک شهرک صنعتی شناخته شده ایران است و فرشهای تولید شده در این منطقه نام خود را به خود اختصاص داده اند. دو نوع فرش کاشان وجود دارد. دسته اول از تارهای پنبه ای بدون پارچه و پشمهای دوبل پنبه با استفاده از تکنیک گره فارسی و نوع دوم کاشان با استفاده از صفحات ابریشمی خالص و تارهای ابریشمی دوتایی استفاده می کند و از همان روش شناخته شده ترکی استفاده می کند. مهراب و مدالیون الگوهای متداول فرش کاشان است.

اینجا

دو نوع فرش Hereke وجود دارد ، یکی دارای شمع پشم و تار نخی و دیگری شمع ابریشم با تار ابریشم است که آن را به یک فرش بسیار زیبا تبدیل می کند.

تککه

این فرش ترکمان تولید شده توسط قبیله Tekke است و در غرب با عنوان “بوخارا” شناخته می شود. شهر بوخارا مرکز اصلی تجارت منطقه است. Tekke معمولی دارای مرز گسترده ای است و قسمت مرکزی آن با “گوره ها” به شکل هشت ضلعی تزئین شده است. الگوی همیشه هندسی است و رنگ ها اغلب با رنگ قرمز تیره است و الگوی آن به رنگ آبی و سفید است.

قشقایی (قشقایی)

قشقایی یک شهر قبیله ای ایران است. بافت قشقایی با ساخت و ساز پشتی محکم و شمع کوتاهتر ظریف تر است. قشقایی قدیمی ، معجزات مهارتهای بافندگی و رنگ آمیزی است. اما جای تأسف دارد که قشقایی ، مهمترین قبیله ترک در ایران ، فقط از گره ترک استفاده می کند.

بختیاری (بختیاری)

عشایر بختیاری در جنوب غربی ایران بین اصفهان و مالیار زندگی می کنند. سه منطقه اصلی فرش بافی چهارم کرد ، چهار محور و شالم زار است. در حال حاضر بسیاری از آنها زندگی عشایری خود را رها کرده اند و این توضیح می دهد که چرا برخی فرشهای بختیاری می توانند بسیار بزرگ باشند. پشم روی تارهای محکم پنبه ضخیم است. این باعث می شود فرش های سنگین اما بسیار سخت گیر باشند. بسیاری از بختیاری ها ، به ویژه آنهایی که از شلم زار دارند ، دارای “نقوش باغ” هستند و الگوی مربعی با حیوانات ، درختان و گلها است.

فرشهای قفقازی

سایه های طبیعی گرم و طراحی های قوی از ویژگی های مشترک این فرش ها است. در صورت استفاده از مبلمان مدرن یا عتیقه ، آنها ابعاد جدیدی از لوکس را به خانه ها می بخشند. اکثر فرشهای شمع قفقازی دارای تار و پودهای پشمی هستند. انواع مختلفی از فرشهای شمع قفقازی مربوط به اماکنی چون کوبا ، باکو ، شیروان ، کازاک ، قره باغ و آذربایجان است.

بلوچ (بلوچ)

این فرش ها توسط عشایر بلوچی در منطقه خورسان (از شهر مشید ، افغانستان) ساخته می شوند. آنها از حباب های افقی بدوی استفاده می کنند و بیشتر فرش های کوچک را می پوشند. این شمع اغلب پشم گوسفند است که به رنگ تیره یا آبی تیره رنگ می شود اما در موها نیز از موهای شتر در موهای قهوه ای و بژ و بز استفاده می شود. تار معمولاً پشم است ، مگر در مشق بلوچ که در آن از پنبه استفاده می شود. الگوی هندسی است.

کیلیم (سوماک ، سوماک)

انواع فرشهای kilim وجود دارد. کیلیم بسته به منطقه مبدأ آنها از یکدیگر متفاوت است. بعضی از آنها با تارهای پشمی بدون پارچه و سرهای پشمی منفرد تک ساخته می شوند. در ساخت کلیم هایی مانند سومک ، اما با سطح بیرونی نرم تر و سایه های رنگارنگ آن با کلیم های دیگر تفاوت دارد. شمع در کیلیم وجود ندارد.

ار

ستون فقرات اصلی فرش است و از رشته های نخ تشکیل شده است که از بالا تا پایین (دارای ارتفاع ، عمودی) است. این رشته ها قبل از شروع بافندگی روی لنگه کشیده می شوند. پس از تکمیل فرش و برش از لکه ، انتهای تار ، حاشیه را تشکیل می دهد. تار معمولاً از پشم ، پنبه یا ابریشم ساخته می شود.

توده

از آن به مجموعه گره های نخ که بین رشته های پیچیده پیچیده می شود ، گفته می شود. گره ها به گره ترکی (سنتی ، غیردی ، متقارن) یا فارسی (تجاری ، سنه ، نامتقارن) بافته می شوند. گره ترکی گره ای دوتایی است که با حلقه کردن نخ شمع در دو رشته پیچ و تاب و سپس کشیدن هر انتهای از داخل هر دو تار شکل می گیرد. گره فارسی یک گره منفرد است که با حلقه کردن نخ شمع از طریق دو رشته تار و سپس کشیدن مجدد آن از طریق یکی ساخته می شود. گره ترکی سخت تر و ماندگارتر از گره فارسی است.

پشم

اینها رشته های نخ است که به صورت عمود (عرض ، افقی) به رشته های تار درج می شوند و در طول بافتن رشته های تار و پود بافته می شوند. معمولاً از همان متریال تار ساخته شده است ، اما فقط از پشت قالیچه قابل مشاهده است. تعداد رشته های بافی که بین ردیف های گره ها عبور می کند به شاخه هایی گفته می شود و بعضی اوقات رشته های بافنده رنگ می شوند.

تهیه و تنظیم: کارشناسان قالیشویی محتشم کاشان

مقالات

انواع فرشتاریخچه فرشفرش ایرانیفرش دستبافت ایرانیفرش های ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فوری

سفارش آنلاین