طرح فرشهای ایرانی

طرح فرشهای ایرانی

طرح فرشهای ایرانی


طرح فرشهای ایرانی

بهترین چیز در مورد فرش های دستباف فارسی این است که برخلاف فرش های دست ساز ، همه آنها بی نظیر هستند. هیچ دو مثل هم نیستند زیرا هیچ دو فرش دستباف نمی توانند یکسان باشند.

هر کدام به شکلی خاص و با الگوهای و نقوش خاص خود زیبا هستند. با این حال ، بیشتر فرشهای پارسی را می توان بر اساس شباهت های چیدمان در رده های وسیعی قرار داد.

سه وسیع ترین مقوله ای که می توانیم کلیه طرح های فارسی را در آن قرار دهیم عبارتند از: طرح های هندسی؛ نقوش خمیده و گلدار؛ و طراحی های تصویری. به علاوه ، هر گروه دارای سبک های مختلفی است و گاهی اوقات یک فرش می تواند بیش از یک طرح را در خود جای دهد.

طرح های هندسی

تمام فرش های این گروه با عناصر خطی مکرر از خطوط عمودی ، افقی و مورب تزئین شده اند که معمولاً توسط قبایل عشایری با استفاده از نمادهای سنتی و فرهنگی خاص بافته می شوند. بیشتر عناصر نمادی از چیزهای خاص یا مقدس هستند که صدها نسل از آن قبیله گرامی داشتند.

از آنجا که آنها در ابتدایی ترین شرایط با دستی ساخته می شوند ، قطعات قبیله ای معمولاً تقارن یا قوام رنگی ندارند ، بنابراین کیفیت اولیه ای به آنها می بخشد.

برخی از شهرها و روستاهایی که از فرشهای هندسی زیبا بافته شده اند شامل هریز ، همدان و شیراز می شوند.

طرح های منحنی و گل

بیشتر عناصر موجود در فرشهای فارسی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و قرابت نزدیکی آنها با طبیعت را نشان می دهد. به همین دلیل است که طبیعت به نوعی خواه در گیاهان کوچک و گلها یا حیوانات ظریف تقریباً در تمام فرشها قابل مشاهده است.

در بیشتر فرشهای فارسی ، متداولترین نقوش مدالون مرکزی است و حتی اگر ممکن است دو به نظر شبیه هم باشند ، هیچ دو مدال کاملاً یکسان نیستند. برخی از کارشناسان بر این باورند که طرح مدالون سرچشمه ماهیت معنوی بافندگان است و الهام بخش آنها احتمالاً از گنبدهای مساجد ناشی شده است.

هنگام بحث درباره الگوهای خوب فرش ایرانی ، کمک می شود تا با سلسله صفوی در ایران ، به ویژه دورانی که شاه عباس بزرگ پادشاه بود ، آشنا شویم. او کسی است که به عنوان الهام بخش از الگوهای گوناگون به ذهن متبادر می شود ، و همه این نیلوفرها را در یک موقعیت مرکزی منزوی جداگانه متصل می کند.

غالباً فرش هایی را مشاهده می کنید که به عنوان طرح شاه عباسی طبقه بندی شده اند. شاه عباس با راه اندازی کارخانه های فرش رویال در سرتاسر ایران و ساخت اصفهان پایتخت کشور مسئولیت بخش عمده ای از صنعت فرش ایران را بر عهده داشت.

امروز ، یک شاه عباسی از بهترین فرش های پارسی موجود است.

الگوی هراتی – یک شکل الماس مرکزی که مدال را تشکیل می دهد و در ضمن مرز به مدالونی مشابه دیگر ، که مرز دیگری با مدالونی داخلی دیگر است – در فرش های اطراف ایران یافت می شود ، گرچه تقریباً تمام کشورهای تولید کننده فرش این طرح را انجام داده اند. یک زمان یا زمان دیگر

این احتمالاً یکی از معروفترین طرحهاست ، که از شهر هرات و در حال حاضر در افغانستان ، اما زمانی بخشی از امپراتوری پارس است.

طرح فرشهای ایرانی

طرح های تصویری

شاید نادرترین سبک های فرش ایرانی ، طراحی تصویری باشد.

این نوع الگوی از یک طرح استاندارد پیروی نمی کند و هر فرش در جزئیات خود بی نظیر است.

بافندگی یک فرش تصویری مهارت بسیار بیشتری از بافنده می طلبد. آنها باید هنرمندهای خوبی باشند زیرا برخلاف منحنی ها ، دایره ها یا عناصر تکراری گل ، بافندگی جزییات و عناصر کوچکتر که نیاز به دقت بالایی دارند ، دشوارتر است.

این شیوه بافی در چند صد سال پیش در ایران آغاز شد که هنرمندان و شاعران می خواستند خود را به غیر از کاغذ بیان کنند.

درک این نکته مهم است که ایرانیان از تاریخ و فرهنگ خود تا چه اندازه غرور بودند. با دیدن چگونگی بافتن همیشه بخش بزرگی از بیان هنری فرهنگ فارسی ، این دو برای حفظ یک لحظه از تاریخ خود در یک فرش زیبا ترکیب شدند.

شرکت فرش ایران ، متخصص در این زمینه ، سعی در طبقه بندی طرح های فرش ایرانی کرده و مطالعاتی در مورد هزاران قالیچه انجام داده است. نتایج آنها نشان می دهد که تقریباً در کلیه طرح های اصلی تغییرات و اصلاحات جزئی مشاهده شده است.

این شرکت در طبقه بندی خود از طرح های اصلی به عنوان “الگوی اصلی” و مشتقات آن به عنوان “الگوهای فرعی” یاد کرده است. آنها ۱۹ گروه از جمله: آثار تاریخی و بناهای اسلامی ، الگوهای شاه عباسبی ، الگوهای مارپیچ ، الگوهای همه جانبه ، الگوهای مشتق شده ، الگوهای بهم پیوسته ، الگوهای پیزلی ، الگوهای درختی ، الگوهای ترکمن ، الگوهای شکارچی ، الگوهای تابلو ، گل اروپایی را شناسایی کرده اند. الگوهای ، الگوهای گلدان ، الگوهای درهم تنیده ماهی ، الگوهای مهراب ، الگوهای راه راه ، الگوهای هندسی ، الگوهای قبیله ای و کامپوزیت ها.

مقالات

انواع طرح فرشانواع طرح فرش دستبافتتاریخچه طرح فرشطرح های فرشطرح و نقشه فرش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فوری

سفارش آنلاین